„Jaką praskę kaletniczą wybrać?” „Czy praska jest niezbędna w pracowni szycia torebek”? „Jak założyć metalowe okucia,kiedy nie mam praski kaletniczej?” Te i inne pytania słyszę bardzo często. I choć nie jeden raz odpowiadałam na nie w postach i na spotkaniach live na Instagramie i Facebooku, to wciąż temat powraca. Zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania.
Obejrzyj film o prasce kaletniczej:
Jeżeli Ty także interesujesz się szyciem, w szczególności szyciem akcesoriów użytkowych, takich jak torby, plecaki, nerki, etui – koniecznie zasubskrybuj kanał na YouTube, ponieważ będą się tam pojawiały filmy, które mogą być dla Ciebie interesujące i przydatne. Zapraszam Cię także na mojego Instagrama oraz lektury pozostałych wpisów na blogu www.kursyszyciaonline.pl
Praska kaletnicza to takie narzędzie, dzięki któremu możemy zakładać metalowe okucia do toreb, plecaków, nerek. Oczywiście praski są różne, prostsze, bardziej skomplikowane. Ja używam najprostszej praski, która składa się z ruchomej dźwigni i trzpienia. Opuszczając dźwignię – trzpień przemieszcza się w dół, co powoduje zamknięcie przestrzeni między muldami i zmiażdżenia metalowych okuć, umieszczonych pomiędzy nimi. Narzędzie jest dość ciężkie. Praski często są wyposażone w otwory, które umożliwiają zamontowanie praski na stałe do blatu.
Wybierając praskę kaletnicza musimy najpierw dowiedzieć się jakich metali będziemy używać w naszych produktach (jakich okuć – czy będą to nity, napy, oczka przelotowe), ponieważ każdy z tych metali wymaga innych końcówek zaciskowych ( muld). Muldy to te dwie końcówki, z których jedna jest umieszczona w dolnej części praski, druga jest wkręcana do górnej części praski. Końcówki te mogą mieć różne szerokości gwintów, dlatego warto o tym wiedzieć, by nie kupić końcowe, które nie będą pasowały do naszej praski.
Zawsze polecam by kupując praskę wybrać takie miejsce/hurtownię w której jednocześnie są dostępne:
· Praski,
· Pasujące do praski końcówki/muldy
· Pasujące do muld metale (nity, napy, oczka)
Poproś dostawcę by dobrał Ci te wszystkie elementy, wówczas będziesz mieć pewność, że do siebie pasują.
Zanim jednak kupimy praskę, zawsze możemy spróbować zakładać metale przy użyciu młotka. Nity bez trudu nabijemy z jego pomocą, inne elementy często są dostępne w pasmanteriach w zestawach do ręcznego montażu. Zestawy tez zawierają końcówki, które umożliwiają montaż oczek czy też metalowych zatrzasków uderzeniem młotka. Warto korzystać z takich prostych rozwiązań na początku zanim wydamy kilkaset złotych na zakup praski i końcówek. Zakup praski opłaca się gdy zakładamy dużo, różnorodnych metali, ponieważ dzięki temu narzędziu zrobimy to szybciej i bardziej precyzyjnie. Dopóki jednak tworzymy pojedyncze produkty raz od czasu, wystarczające są zestawy do montażu bez praski.
Często pytacie mnie gdzie kupować ten sprzęt i ile to kosztuje. W tym miejscu trudno udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Ceny są różne i finalnie też będą zależały od ilości zestawów końcówek. Kupować można w rożnych hurtowniach z asortymentem krawieckim/kaletniczym. To na co warto zwrócić uwagę, to fakt by u tego samego dostawcy dało się kupić wszystkie trzy kompatybilne do siebie elementy:
· Praskę
· Końcówki
· Metale
Mam nadzieję, że to krótkie nagranie okaże się dla Ciebie pomocne. Jeśli tak – zachęcam do pozostawienia łapki w górę oraz subskrypcji kanału. Dziękuję serdecznie i życzę miłego szycia.
Do usłyszenia niebawem
K
